Full-time Undergraduate Students – Constituency I
Faculty of Arts & Science, University of Toronto Mississauga (UTM), and University of Toronto Scarborough (UTSC)
2 seats – 22 candidates
Candidate |
Faculty/Division/College | Vote Count |
---|---|---|
Ayathurai, Sophia |
University of Toronto Scarborough |
120 |
Chiappetta, Andrea |
Woodsworth College |
83 |
Chohan, Aisha |
Innis College |
94 |
Dawe, Valerie |
University College |
31 |
Du, Xiaoyi |
St. Michael’s College |
210 |
Fan, Joy |
St. Michael’s College |
140 |
Granger, Lucas |
Innis College |
192 |
Haque, Roofaidah Durdana |
St. Michael’s College |
23 |
Issa, Jimmy |
University of Toronto Mississauga |
37 |
Khan, Laiba |
University of Toronto Mississauga |
81 |
Lei, Yufeifei |
New College |
84 |
Liu, Brady |
St. Michael’s College |
26 |
Mau, Daniel |
Woodsworth College |
18 |
Pagano, Nicholas |
St. Michael’s College |
69 |
Salesi, Shayan |
Trinity College |
92 |
Sayegh, Ralph |
Victoria College |
20 |
Tong, Haolin |
Victoria College |
110 |
Vahed, Marium Nur |
Trinity College |
220 - Elected |
Wang, Manchen |
Woodsworth College |
36 |
Wong, Aloysius |
Victoria College |
155 |
Yaghoubian, Vishar |
Woodsworth College |
213 - Elected |
Zhao, Ziqing Justin |
St. Michael’s College |
63 |
Full-time Undergraduate Students – Constituency II
Professional Faculties
2 seats – 9 candidates
Candidate |
Faculty/Division/College | Vote Count |
---|---|---|
Abdalla, Hatem |
Kinesiology and Physical Education |
71 |
Bassi, Abnash Kaur |
Applied Science and Engineering (Engineering Science) |
62 |
Chen, Charlie |
Applied Science and Engineering (Engineering Science) |
97 |
Julien, Spencer |
Architecture, Landscape, and Design |
69 |
Kwon, Chris |
Applied Science and Engineering (Engineering Science) |
42 |
Li, Diana |
Applied Science and Engineering (Chemical Engineering and Applied Chemistry) |
106 - Elected* |
Martin Demers, Stephane |
Music |
92 - Elected* |
Shah, Sneh |
Applied Science and Engineering (Electrical and Computer Engineering) |
55 |
Wei, Gary |
Applied Science and Engineering (Engineering Science) |
83 |
*EXCERPT from Section 9.3 of the Election Guidelines 2020 re Constituencies:
Student members of the Governing Council are elected from five constituencies to enable diverse representation on the Governing Council from different Student bodies within the University.
For Full-Time Undergraduate Students Constituency II, no two individuals shall be elected from the same faculty or school. Accordingly, if there is more than one candidate from a particular faculty or school in Full-Time Undergraduate Students Constituency II, only the candidate receiving the most votes of the candidates from that faculty or school will be eligible to fill any vacancy on the Governing Council; the other candidates within that same faculty or school will be eliminated from consideration for any vacancy on the Governing Council, notwithstanding that these candidates may have received more votes than other candidates in other faculties or schools within the same constituency.
Part-time Undergraduate Students
2 seats – 2 candidates
Candidate |
Faculty/Division/College | Vote Count |
---|---|---|
Batt, Olivia |
Woodsworth College |
Acclaimed |
Froom, Susan |
Trinity College |
Acclaimed |
Graduate Students – Constituency I
Humanities and Social Sciences, Divisions I and II
1 seat – 6 candidates
Candidate |
Faculty/Division/College | Vote Count |
---|---|---|
Becker, Hanné |
Music |
27 |
Chigbo, Ada Adanna |
Information |
149 - Elected |
Mohan, Akshay |
Industrial Relations and Human Resources |
67 |
Nofal, Mozynah |
Ontario Institute for Studies in Education (Educational Leadership and Policy) |
142 |
Paranji, Gaurang |
Management |
14 |
Rizzuto, Branden |
Arts and Science (Anthropology) |
139 |
Graduate Students – Constituency II
Physical Sciences and Life Sciences, Divisions III and IV
1 seat – 4 candidates
Candidate |
Faculty/College/Division |
Vote Count |
---|---|---|
Carter, Jasmine |
Pharmacy |
84 |
Kamaleddin, Amin |
Applied Science and Engineering (Institute of Biomaterials and Biomedical Engineering) |
523 - Elected |
McGibbon-Gardner, Sophie |
Arts and Science (Physics) |
93 |
Yang, Helen |
Medicine (Institute of Medical Science) |
94 |
Teaching Staff – Governing Council
Constituency II (UTM)
1 seat – 2 candidates
Constituency II includes all teaching staff who hold their major appointments at the University of Toronto Mississauga
Candidate |
Faculty/College/Division |
Vote Count |
---|---|---|
Kant, Shashi |
Geography |
80 - Elected |
Matthen, Mohan |
Philosophy |
56 |
Teaching Staff – Governing Council
Constituency VII
1 seat – 2 candidates
Constituency VII includes all teaching staff who hold their major appointments in the John H. Daniels Faculty of Architecture, Landscape, and Design, Joseph L. Rotman School of Management, Faculty of Information, Faculty of Law, Faculty of Music and the Factor-Inwentash Faculty of Social Work
Candidate |
Faculty/College/Division |
Vote Count |
---|---|---|
Mahrt-Smith, Jan |
Joseph L. Rotman School of Management |
120 - Elected |
St-Cyr, Olivier |
Faculty of Information |
90 |
Teaching Staff – Governing Council
Constituency VIII (OISE)
1 seat – 1 candidate
Constituency VIII includes all teaching staff who hold their major appointments in the Ontario Institute for Studies in Education of the University of Toronto (OISE)
Candidate |
Faculty/College/Division |
Vote Count |
---|---|---|
McDougall, Douglas |
Curriculum, Teaching and Learning |
Acclaimed |