Governing Council - Announcement of Candidates - January 24 2022

ADMINISTRATIVE STAFF
1 SEAT – 8 CANDIDATES

Candidate

Department

Nell Bent Faculty of Arts and Science

Sandeep Gupta

University Advancement
Sarosh Jamal Enterprise Applications & Solutions Integration
Grase Kim Lawrence S. Bloomberg Faculty of Nursing
Ravisha Mall School of Cities
Nazma Shahria Psychology
Lachmi Singh Leslie Dan Faculty of Pharmacy
Rouben Tchakhmakhtchian Chemistry

FULL-TIME UNDERGRADUATE STUDENTS – CONSTITUENCY I
2 SEATS – 30 CANDIDATES

Candidate

College/UTM/UTSC

Faran Ali University of Toronto Scarborough

Shehrbano Ali

University of Toronto Mississauga

Rayan Awad Alim

St. Michael's College

Phillip Amitan

Victoria College
Nimit Anand Woodsworth College
Aimy Ayo Victoria College
Bay Bahri St. Michael’s College
Hawwa Chakera University College
Uday Dhingra University of Toronto Mississauga
Annabelle Dravid University of Toronto Scarborough
Nawal Faisal University of Toronto Mississauga
Rubaina Farin University College
Tushaar Goklani Woodsworth College
Harshit Jain Woodsworth College
Lily Jiang Woodsworth College
Jessica Johnson Woodsworth College
Adnan Khan St. Michael's College
Genevieve Langille Trinity College
Yiming Ma Innis College
Paul Meyer Trinity College
Sabrina Mukhida New College
Iman Azeema Salahuddin Victoria College
Ayaan Shaikh University of Toronto Scarborough
Achint Singh University College
Yashasvini Singh University College
Ali Syed University College
Syed Umar New College
Heather Woo Woodsworth College
Michael Yu Trinity College
Emily Zhou New College

FULL-TIME UNDERGRADUATE STUDENTS – CONSTITUENCY II
2 SEATS – 4 CANDIDATES

Candidate

Faculty

Baha Hamzaev Temerty Faculty of Medicine
Madeline Kalda Applied Science and Engineering
Michel Kiflen Temerty Faculty of Medicine
Dveeta Lal Physical Education and Kinesiology

PART-TIME UNDERGRADUATE STUDENTS
2 SEATS – 1 CANDIDATE

Candidate

College/Faculty

Susan Froom Trinity College

GRADUATE STUDENTS – CONSTITUENCY I
1 SEAT – 7 CANDIDATES

Candidate

Faculty

Lynne Alexandrova Ontario Institute for Studies in Education
Antonia Bonomo Factor-Inwentash Faculty of Social Work
Missy Chareka Ontario Institute for Studies in Education
Hugo Cordeau Economics
Yilun Jiang Ontario Institute for Studies in Education
Graeme S. Noble Ontario Institute for Studies in Education
Arman Rasekh Rotman School of Management

GRADUATE STUDENTS – CONSTITUENCY II
1 SEAT – 7 CANDIDATES

Candidate

Faculty

Summer Hart Occupational Science and Occupational Therapy
Karan Kapur Chemical Engineering and Applied Chemistry
Harrison T. Levine Physiology
Tanya Mahajan Electrical & Computer Engineering
Avinash Mukkala Institute of Medical Science
Renuka Muniswamy Chemical Engineering and Applied Chemistry
Jesse Velay-Vitow Physics

TEACHING STAFF – GOVERNING COUNCIL
CONSTITUENCY IC
1 SEAT – 1 CANDIDATE

Candidates

Department

Mark Lautens

Chemistry

TEACHING STAFF – GOVERNING COUNCIL
CONSTITUENCY IV
1 SEAT – 1 CANDIDATE

Candidates

Department

David Zingg Institute for Aerospace Studies

TEACHING STAFF – GOVERNING COUNCIL
CONSTITUENCY V
2 SEATS – 3 CANDIDATES

Candidates

Department

Glen Bandiera Medicine
Gabriella Chan Laboratory Medicine and Pathobiology
K. Sonu Gaind Psychiatry