Governing Council - Declaration of Winners - February 21 2020

Full-time Undergraduate Students – Constituency I
Faculty of Arts & Science, University of Toronto Mississauga (UTM), and University of Toronto Scarborough (UTSC)
2 seats – 22 candidates

Candidate

Faculty/Division/College Vote Count

Ayathurai, Sophia

University of Toronto Scarborough

120

Chiappetta, Andrea

Woodsworth College

83

Chohan, Aisha

Innis College

94

Dawe, Valerie

University College

31

Du, Xiaoyi

St. Michael’s College

210

Fan, Joy

St. Michael’s College

140

Granger, Lucas

Innis College

192

Haque, Roofaidah Durdana

St. Michael’s College

23

Issa, Jimmy

University of Toronto Mississauga

37

Khan, Laiba

University of Toronto Mississauga

81

Lei, Yufeifei

New College

84

Liu, Brady

St. Michael’s College

26

Mau, Daniel

Woodsworth College

18

Pagano, Nicholas

St. Michael’s College

69

Salesi, Shayan

Trinity College

92

Sayegh, Ralph

Victoria College

20

Tong, Haolin

Victoria College

110

Vahed, Marium Nur

Trinity College

220 - Elected

Wang, Manchen

Woodsworth College

36

Wong, Aloysius

Victoria College

155

Yaghoubian, Vishar

Woodsworth College

213 - Elected

Zhao, Ziqing Justin

St. Michael’s College

63

Full-time Undergraduate Students – Constituency II
Professional Faculties
2 seats – 9 candidates

Candidate

Faculty/Division/College Vote Count

Abdalla, Hatem

Kinesiology and Physical Education

71

Bassi, Abnash Kaur

Applied Science and Engineering (Engineering Science)

62

Chen, Charlie

Applied Science and Engineering (Engineering Science)

97

Julien, Spencer

Architecture, Landscape, and Design

69

Kwon, Chris

Applied Science and Engineering (Engineering Science)

42

Li, Diana

Applied Science and Engineering

(Chemical Engineering and Applied Chemistry)

106 - Elected*

Martin Demers, Stephane

Music

92 - Elected*

Shah, Sneh

Applied Science and Engineering

(Electrical and Computer Engineering)

55

Wei, Gary

Applied Science and Engineering (Engineering Science)

83

*EXCERPT from Section 9.3 of the Election Guidelines 2020 re Constituencies:

Student members of the Governing Council are elected from five constituencies to enable diverse representation on the Governing Council from different Student bodies within the University.

For Full-Time Undergraduate Students Constituency II, no two individuals shall be elected from the same faculty or school. Accordingly, if there is more than one candidate from a particular faculty or school in Full-Time Undergraduate Students Constituency II, only the candidate receiving the most votes of the candidates from that faculty or school will be eligible to fill any vacancy on the Governing Council; the other candidates within that same faculty or school will be eliminated from consideration for any vacancy on the Governing Council, notwithstanding that these candidates may have received more votes than other candidates in other faculties or schools within the same constituency.

Part-time Undergraduate Students
2 seats – 2 candidates

Candidate

Faculty/Division/College Vote Count

Batt, Olivia

Woodsworth College

Acclaimed

Froom, Susan

Trinity College

Acclaimed

Graduate Students – Constituency I
Humanities and Social Sciences, Divisions I and II
1 seat – 6 candidates

Candidate

Faculty/Division/College Vote Count

Becker, Hanné

Music

27

Chigbo, Ada Adanna

Information

149 - Elected

Mohan, Akshay

Industrial Relations and Human Resources

67

Nofal, Mozynah

Ontario Institute for Studies in Education

(Educational Leadership and Policy)

142

Paranji, Gaurang

Management

14

Rizzuto, Branden

Arts and Science (Anthropology)

139

Graduate Students – Constituency II
Physical Sciences and Life Sciences, Divisions III and IV
1 seat – 4 candidates

Candidate

Faculty/College/Division

Vote Count

Carter, Jasmine

Pharmacy

84

Kamaleddin, Amin

Applied Science and Engineering

(Institute of Biomaterials and Biomedical Engineering)

523 - Elected

McGibbon-Gardner, Sophie

Arts and Science (Physics)

93

Yang, Helen

Medicine (Institute of Medical Science)

94

Teaching Staff – Governing Council
Constituency II (UTM)
1 seat – 2 candidates


Constituency II includes all teaching staff who hold their major appointments at the University of Toronto Mississauga

Candidate

Faculty/College/Division

Vote Count

Kant, Shashi

Geography

80 - Elected

Matthen, Mohan

Philosophy

56

Teaching Staff – Governing Council
Constituency VII
1 seat – 2 candidates


Constituency VII includes all teaching staff who hold their major appointments in the John H. Daniels Faculty of Architecture, Landscape, and Design, Joseph L. Rotman School of Management, Faculty of Information, Faculty of Law, Faculty of Music and the Factor-Inwentash Faculty of Social Work

Candidate

Faculty/College/Division

Vote Count

Mahrt-Smith, Jan

Joseph L. Rotman School of Management

120 - Elected

St-Cyr, Olivier

Faculty of Information

90

Teaching Staff – Governing Council
Constituency VIII (OISE)
1 seat – 1 candidate


Constituency VIII includes all teaching staff who hold their major appointments in the Ontario Institute for Studies in Education of the University of Toronto (OISE)

Candidate

Faculty/College/Division

Vote Count

McDougall, Douglas

Curriculum, Teaching and Learning

Acclaimed